Fájdalmas menstruáció és endometriózis
Magyarországon a termékeny korban lévő nők mintegy 10%-át, közel 200 ezer nőt érint endometriózis.
De mi is valójában az endometriózis? Mi lehet a kialakulásának az oka? Hogyan kezelhető?
Az endometriózis egy olyan nőgyógyászati rendellenesség, amelyre az jellemző, hogy a méhnyálkahártya (endometrium) sejtjei a méh üregén kívül helyezkednek el, leginkább a kismedencében. A menstruációs vér a petevezetéken keresztül visszaáramlik a medenceüregbe, ahelyett, hogy a hüvelyen keresztül elhagyná a testet. A méhnyálkahártya sejtjei a méhen kívül megtapadnak, és gócokat alkotnak. Amikor ez a petefészken történik, csokoládécisztáról beszélünk. Előfordulhat azonban a petevezetékben, a bélrendszerben, a méhet tartó szalagokon, a hashártyán, a húgyhólyagon és az alhas más régióiban is. Eljuthat a hüvelybe, a tüdőbe, a szívbe és az agyba is, megtámadhatja a műtéti hegeket.
A menstruációs ciklus hormonális változásai hatással vannak a rosszul elhelyezkedett méhnyálkahártya-szerű szövetekre, amitől a terület begyullad és fájdalmas lesz. Ez azt jelenti, hogy a szövet növekedni fog, megvastagodik és lebomlik. Idővel a lebomlott szövetnek nincs hova mennie, és beszorul a medencébe.
A medencében rekedt szövet több negatív hatással is lehet:
- irritáció
- hegképződés
- összenövések, amelyek során a szövet összeköti a kismedence szerveit
- súlyos fájdalom
- termékenységi problémák
Az endometriózis főbb tünetei:
- fájdalmas menstruáció
- szabálytalan menzesz
- erős menstruációs vérzés
- erős hasi görcsök
- alhasi / kismedencei fájdalom
- deréktáji fájdalom
- fájdalmas széklet- és vizeletürítés
- puffadás
- húgyúti gyulladás
- fájdalmas szexuális együttlét, ami vérzéssel is járhat
- irritált nemi szervek
- fáradékonyság
- rossz közérzet
- termékenységi problémák, meddőség
Miért okoz gondot az endometriózis?
Amikor a méhnyálkahártya sejtjei rossz helyre kerülnek, könnyen krónikus gyulladást válthatnak ki. Ezek a szövetdarabok, szövetcsomók endometriómákat képeznek, amik könnyen megrepednek, szivárogni kezd belőlük a vér, ez pedig erős fájdalmat okoz. A kóros szövetcsomók az érintett szervek működését is megzavarhatják, ha a petevezetéken tapadnak meg, sok esetben miattuk alakul ki meddőség. Egyes felmérések szerint minden negyedik nő az endometriózis következtében nem esik teherbe.
Mivel a méhnyálkahártya szövetek bárhol is legyenek, ugyanúgy reagálnak a hormonális változásokra, ezért az endometrium szövetcsomók a menstruációs ciklusnak megfelelően megvastagodnak, vérezhetnek és görcsöket válthatnak ki.
Az endometriózis kiváltó okai többrétűek lehetnek:
- környezeti ártalmak
- környezetszennyezés
- vegyi anyagok (pl. az eldobható egészségügyi betétben és tamponban előforduló anyagok, mint a nátrium-poliakrilát, dioxin)
- genetikai hajlam
- táplálkozás (vörös hús, cukor)
- krónikus stressz
Az endometriózist jelenleg nem lehet gyógyítani, azonban a tünetei valamelyest kezelhetők, enyhíthetők.
Diagnosztikája:
Bár a hasi ultrahang-vizsgálatok érzékenysége nagyon jó, az esetek többségében nem mutatja ki az endometriózist. Diagnózisa laparoszkópiás beavatkozással történik.
Kezelése:
- laparoszkópos műtéti beavatkozás
Kiegészítő terápia:
- immunrendszer erősítése
- stresszes helyzetek kerülése
- egészséges táplálkozás: kerülendők a szénsavas italok, koffein, alkohol, cukor, finomliszt, vörös húsok, adalékanyagokban gazdag élelmiszerek - mert ezek felerősíthetik a gyulladást és a fájdalmakat. Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek (hering, lazac, lenolaj), valamint izomlazító magnéziumban gazdag táplálékok fogyasztása.
- étrendkiegészítők fogyasztása javítja az életminőséget: ashwaganda, maca, shatavari baobab, barátcserje (bioboltokban beszerezhetők por vagy kapszula formájában). Az adaptogén gyógynövényeket tartalmazó készítmények kiváló természetes hormonszabályozók, melyek hozzájárulhatnak a normál menstruációs ciklushoz, a premenstuációs tünetek megszüntetéséhez, a hormonális egyensúly visszaállításához, a termékenységi problémák kezeléséhez.
- napi fél óra mozgás: az ilyenkor felszabaduló endorfinnak fájdalomcsillapító hatása van.
- eldobható (káros vegyi anyagokkal teli) egészségügyi és tisztasági betétek valamint tampon helyett innovatív textilekből készült menstruációs bugyi, mosható női betét, vagy orvosi szilikonból készült intimkehely használata: az utóbbi évtizedekben – nagyjából az eldobható termékek megjelenésével egy időben – megnövekedett a nőgyógyászati megbetegedésekben szenvedő, valamint a fiatal meddő nők száma. Mivel a nők évtizedekig menstruálnak, az eldobható intimhigiéniai termékek használatával komoly veszélynek vannak kitéve a bennük lévő vegyi anyagokból (nátrium-poliakrilát, dioxin) adódóan. A női intim terület hajszálerekkel gazdagon átszőtt terület, így a nyálkahártyán keresztül könnyen felszívódhatnak a vegyi anyagok. Egy átlagos egészségügyi betét 90%-ban tartalmaz műanyagot, vagyis a fő alapanyaga a nyersolaj. Így tartalmazhatnak BPA-t vagy BPS-t, valamint ftalátokat, amelyek – mint kiderült korábban egy tanulmányból – hatással vannak a női hormonháztartásra is.
A betét és tampon nedvszívó képességéért felelős nátrium-poliakrilát vegyület rendkívül mérgező. Egyes kutatások szerint negatívan befolyásolhatja a női ciklust; elnyújthatja azt, valamint alhasi görcsöket okozhat.
Nagyon sokan küzdenek ilyen-olyan visszatérő nőgyógyászati panaszokkal (például hüvelyszárazság, gombásodás, ekcéma), amelyek egy része szintén ezen eldobható termékek használatára vezethető vissza. A betétekben lévő illatanyagok pedig bőrirritációt okozhatnak.A mosható, újrahasználható női intimhigiéniás termékek az eldobható termékektől eltérően jóval természetesebb anyagokból készülnek. A felhasznált anyagok OEKO-TEX Standard 100 tanúsítással rendelkeznek, ami azt jelzi, hogy a termék nem tartalmaz ártalmas anyagokat, ezért biztonságos és bőrbarát.
Itt találsz az igényeidnek és vérzéserősségednek megfelelő menstruációs fehérneműket:
https://timodesign.hu/menstruacios_bugyi
Vagy ha a cserélhető betét híve vagy, mosható női betétek is kaphatók széles választékban:
https://timodesign.hu/moshato_noi_betet
Ha korábban tampont használtál, annak is van újrahasználható alternatívája: intimkehely, mely magas minőségű orvosi szilikonból készül:
https://timodesign.hu/intimkehely
Blogcikkünkben szót ejtettünk az étrendkiegészítőkről. Számos olyan szuperélelmiszer (superfood) áll rendelkezésre, melyek kiváló természetes hormonszabályozók, hozzájárulnak a női hormonrendszer egészséges működéséhez. Ajánljuk őket neked, ha menstruációs gondjaid vannak, ha hangulatingadozásokkal és más PMS tünetekkel küzdesz. Kitűnő természetes segítség lehet a termékenységi problémákkal küzdőknek is:
https://timodesign.hu/noi-hormonegyensuly