Mosási tudnivalók
A termékek minőségének és tulajdonságainak megőrzéséhez fontos betartani az alábbi irányelveket. Első használat előtt célszerű az új terméket kimosni, kiöblíteni.
Gyakran ismételt kérdések a menstruációs fehérneműk / fürdőruhák, valamint a mosható női betétek mosásával kapcsolatban
Mit ajánlunk a mosásukkal kapcsolatban? (Lehet mosógépben mosni? Ha igen, hány fokon?)
Természetesen lehet mosni őket gépben. Használat után kiöblíteni a menstruációs bugyit / mosható női betétet hideg vízzel. A hideg víz azért fontos, mert könnyedén eltávolítható vele a vérfolt. Meleg vagy forró víz hatására a folt még jobban beleivódik a textilbe, a fehérjekicsapódás miatt (a vörösvértestek alkotóeleme, a hemoglobin ugyanis egy vastartalmú fehérjemolekula). Nem muszáj egyesével, kézzel mosni a bugyikat, betéteket. Lehet összegyűjtve is, mosógépben rövid hideg vizes programon. A hideg vizes mosási ciklus végén az öblítő rekeszbe fertőtlenítő hatású öblítőt teszünk, ezáltal nemcsak a bugyik, hanem a mosógép is fertőtlenítve lesz. Ezek a fertőtlenítők már alacsony hőfokon is hatásosak.
Makacsabb vagy beszáradt vérfolt esetén marhaepe- vagy mosószappannal dörzsöljük be a foltot, hagyjuk rajta 5-10 percig, majd kiöblítjük hideg vízzel.
Ezután moshatjuk a fehérneműket a megszokott módon mosógépben, max. 40 fokon, a többi ruhával együtt, hiszen ilyenkor már előkezeltek, tisztának mondhatók.
Kell-e különleges mosóport, mosószert használni? Lehet szárítógépben szárítani őket?
Enzimmentes mosószert javaslunk. A legtöbb drogériában és az ismertebb multi üzletek polcain is megtalálhatók az enzimmentes mosószerek, de bioboltokban, ökotermékek értékesítésével foglalkozó webshopokban is beszerezhetők.
A mosószerben lévő enzimek (különösen a celluláz enzim) károsítják a cellulózrostokból felépülő textilszálakat (pamut, biopamut, bambusz, modal, tencel), a textil idővel szétfoszlik. A mosószer szappantartalma ne haladja meg az 5%-ot, mivel eltömítheti a textilszálakat, ezáltal csökkenhet a betét nedvszívó képessége.
Mosószódával, mosódióval, valamint nátrium-perkarbonáttal való mosás nem ajánlott!
A mosószóda lerakódik a textilszálak közé, roncsolja azokat. A mosódió magas szaponin tartalma miatt is kerülendő, ugyanis a szaponin eltömíti a textilszálakat, ezáltal csökken a mosható női betét / menstruációs bugyi nedvszívó kapacitása.
A nátrium-perkarbonát nem más, mint mosószóda (nátrium-karbonát) és hidrogén-peroxid vegyülete. Vízben oldódva a nátrium-perkarbonátból mosószóda, víz, valamint aktív oxigén keletkezik.
Öblítő használata kerülendő, mert úgyszintén csökkentheti a termék nedvszívó képességét, azonfelül bőrirritáló is lehet. Mosóparfüm használata viszont megengedett.
Ne használj fehérítőt (és ecetet se pl. öblítéshez), mivel károsítja a nedvességzáró réteget.
Nem szárítógépezhetők; sérülhet a laminálás, nedvességzáró réteg, ezáltal a menstruációs bugyi, mosható női betét átázhat.
A betétek, menstruációs bugyik nem vasalhatók!
Extra mosási tipp: a betéteket / menstruációs bugyikat nem muszáj egyesével kiöblítened, kimosnod használat után, ezt megteheted egyben is a ciklusod végén. Addig tárolhatod őket "szárazon" (öblítés nélkül) egy nedvességzárós tasakban. Ne aggódj, ki fognak jönni a foltok és tiszták lesznek a betétek!
Az "összegyűjtött" betéteket beteszed a mosógépbe, indítasz egy hideg vizes (öblítő) programot, fertőtlenítő hatású öblítővel, mosószeradalékkal, amely már alacsony hőmérsékleten, 20°C-tól hatásos, ezáltal nemcsak a betéteid lesznek higiénikusak, hanem a mosógépet is fertőtleníti.
Eredmény: tiszta, az esetek többségében már a hideg vizes öblítéstől foltmentes betétek, amiket már együtt moshatsz a többi ruhával, a hagyományos módon.
Világos színű betétnél, ha nem jött ki teljes mértékben a folt, akkor se aggódj! Tedd ki napra, az UV-sugarak remek folteltávolítók. Eredmény: száradás után foltmentes betét.
Mennyi ideig használható egy menstruációs bugyi, mikor kell újat venni?
Megfelelő mosás mellett évekig bírják a menstruációs bugyik. A nedvességzáró réteg sérülése, vagy elöregedése esetén ázni fog a bugyi, akkor kell lecserélni, újat venni.